Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie. Czyli jak to z Jakubem Wejherem było.

NazwaRekonstrukcja Historyczna w Wejherowie. Czyli jak to z Jakubem Wejherem było.
OpisMieszkańcom Wejherowa znana jest legenda o ślubach Jakuba Wejhera pod Białą i cudownym uratowaniu założyciela naszego miasta.

Jednakże cała ta sytuacja to nie tylko powtarzana legenda. I nie ma w niej tylko przysłowiowego ziarnka prawdy. Jest cały wór prawdy w tej opowieści. I czasie naszego wydarzenia chcemy pokazać to co wtedy się wydarzyło.


Część tekstu opisująca zdarzenie:

"Podczas powrotu do ojczyzny pod Białą, miastem jakimś moskiewskim jeszcze nie zdobytym, zatrzymał się i wziął udział w jego oblężeniu. Nagle został zasypany, bo nieprzyjaciel zastosował miny. Widząc, że jest w ostatecznym niebezpieczeństwie życia i cały ratunek upatrując tylko w Bogu, przez zasługi św. Franciszka, umiłowanego opiekuna swego, wezwał pomocy bożej ślubując, że jeżeli wyjdzie cało z tego krytycznego położenia na wieczną pamiątkę tego dobrodziejstwa wybuduje w swoich dobrach kościół na cześć Trójcy św. i św. Franciszka i wszelkimi siłami będzie szerzył chwałę bożą. Uczyniwszy ten ślub ocalał ."Więc 2019 roku Pańskiego, w dniach 21-23 czerwca pokażemy nie walkę ze zdrajcamy oraz ze Szwedem. Lecz wydarzenia które miały miejsce przy twierdzy pod Białą i w których udział brał wielki dostojnik, hrabia świętego cesarstwa rzymskiego, wojewoda malborski, starosta dzierzgoński, człuchowski, bytowski, dziedziczny pan Wildschutzu, Rzucewa, senator Królestwa Polski i Ziem Pruskich, pułkownik naczelny i generalny, urodzony w 1609 roku syn Jana Wejhera i Anny Szczawińskiej, sam Jakub Wejher.
Co zapewniamy Rekonstruktorom:
- Zwroty kosztów podróży proporcjonalne do tego jak daleko jadą i jaki mają realny koszt(co roku zazwyczaj na poziomie 80%, w tym roku najpewniej będzie to więcej)
- Pełne wyżywienie od piątku od godziny 12-tej do niedzieli. Wyżywienie w formie półproduktów dobrej jakości.
- Sobotnią biesiadę na której będą m.in. sery długodojrzewające, dobre wędliny i kiełbasy, 100 litrów piwa i inne.
- Drewno, słomę, ładne miejsce na obozowisko
- Puder
- Wsparcie na miejscu


Główne wydarzenia które dotyczą Rekonstruktorów odbywać się będą w całą sobotę + w niedzielę turniej szermierczy. Jednakże warto być w piątek, około godziny 20:00 będzie grała nasza gwiazda wieczoru, czyli Percival Historyczny. Prócz tego będzie dużo różnych rzeczy na które będzie można popatrzeć, zobaczyć, dotknąć itp.

"Atrakcje" przewidziane dla Rekonstruktorów
- Dwie bitwy
- Turnieje: Szermierczy, Kulinarny, Muszkieterski
- Biesiada
- Musztrowanie/manewry.
- Msza w rycie trydenckim
- Piątkową gwiazdą wieczoru jest Percival w formie historycznej

Co do zgłoszeń. Dowódcy grup MUSZĄ założyć konto, dodać swoją grupę i zgłosić swoją grupę do tego wydarzenia.. Po zgłoszeniu będzie dostępny link do zgłoszeń. Członkowie poszczególnych grup zgłaszać się mają przez link zgłoszenia danej grupy.

Proszę także dowódców grup o wysłanie zdjęć grupy na adres grupa@czarnieckiego.org Prócz drobnej weryfikacji, zdjęcia będą także wykorzystane do promocji wydarzenia oraz grup które w wydarzeniu będą brały udział.

Dla dowódców, w polu Inne prosiłbym o wpisywanie to jaki szacunkowy koszt przyjazdu grupy jest, skąd, ile kilometrów i sposób transportu + wszystkie rzeczy niewymienione w formularzu.
Dowódcy, po dodaniu grupy do wydarzenia, także musicie wysłać swoje zgłoszenie przez link


Aktualna wersja utworzona dnia 30 kwietnia 2019 roku. W miarę czasu będę aktualizował informacje dotyczące wydarzenia.UWAGA!! Jeśli byłyby jakieś problemy z działaniem systemu, proszę o kontakt grupa@czarnieckiego.org, 888 576 949, system został przygotowany specjalnie pod to wydarzenie, aktualnie jest w wersji beta.
Data od2019-06-20 14:00
Data do2019-06-23 12:00

Zgłoś swoją grupę